Elewacje wentylowane

Co to jest elewacja wentylowana?

Nowoczesne elewacje domów muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale również posiadać odpowiednią funkcjonalność. Obecnie zwraca się szczególną uwagę, aby elewacja odpowiednio odprowadzała wilgoć, czy pomagała w osiągnięciu odpowiedniej równowagi termicznej. Postęp technologiczny sprawia, że firmy budowlane odchodzą od klasycznych fasad tynkowych i stawiają na fasady wentylowane. Uwidacznia się to przy ultranowoczesnych inwestycjach, gdzie szereg nowych projektów wykorzystuje ten rodzaj budownictwa.

Elewacja wentylowana ma szereg zalet, a największą z nich jest to, że można ją stosować przy prawie każdym rodzaju budynków, zarówno tych nowych, jak i starszych lub rekonstruowanych.

Elementy fasady wentylowanej

Wszystkie zalety elewacji wentylowanej płyną z jej unikalnej konstrukcji. Zewnętrzna obudowa fasady wentylowanej jest najczęściej zbudowana z płyt cementowych, kamiennych, ceramicznych, metali, czy z materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. Ważne jest, aby zewnętrzna część fasady była odpowiednio dostosowana do potrzeb wentylacyjnych budynku. Im twardszy materiał zewnętrzny, tym zdecydowanie mniejsze ruchy powietrza.

Wewnętrzna warstwa wentylowanej fasady przymocowana jest do ścian budynków. Pomiędzy warstwą zewnętrzną a wewnętrzna elewacji wentylowanej znajduje się szczelina wentylacyjna, która najbardziej wpływa na zalety wentylowanej fasady. Warstwa powietrza zapewnia świetne usunięcie wilgoci oraz pozostałości po opadach atmosferycznych. Fasady wentylowane powinno się produkować tak, żeby szczelina miała co najmniej 20-25 centymetrów.

Fasada wentylowana — do jakiego budynku będzie najlepsza?

Fasady wentylowana mogą być stosowane jako elewacje do praktycznie każdego typu budynków. Coraz częściej elewacje wentylowane stosowane przy budynkach użyteczności publicznej, muzeach, przy budowaniu infrastruktury komunikacyjnej, a także przy mieszkaniach, biurach, czy budynkach przemysłowych. Elewacja wentylowana świetnie sprawdza się również przy rekonstruowanych budynkach.

System montowania fasady wentylowanej jest o wiele szybszy niż nakładanie elewacji tynkowej. Sprawny montaż fasady wentylowanej jest możliwy podczas każdych warunków atmosferycznych, co na pewno pozytywnie wpływa na szybkość wykonania wykończenia.

Zamontowanie elewacji wentylowanej na budynku niesie ze sobą szereg zalet. Główną zaletą fasady wentylowanych jest umożliwienie “oddychania” całej powierzchni ściany: wilgoć się nie zbiera, zminimalizowana jest kondensacja pary wodnej, odpowiednio są odprowadzane pozostałości odpadów atmosferycznych. To wszystko przekłada się na odpowiednią utrzymanie korzystnych parametrów cieplnych.

Kolejną ważną zaletą wentylowanej fasady jest zminimalizowanie występowania mostków termicznych. Mostek cieplny (lub termiczny) to zjawisko powstające wskutek dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Następuje wtedy wzmożona utrata ciepła oraz zawilgocenie ścian, co w następstwie prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki szczelinie wentylacyjnej fasada wentylowana istotnie minimalizuje ryzyko powstania takiego mostka cieplnego.

Warto również wspomnieć o tym, że fasady wentylowane zapewniają również lepszą ochronę przeciwpożarową niż tradycyjne, tynkowane fasady. Elewacje wentylowane nie odpadają podczas pożaru nawet przez 120 minut.

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji dotyczących wyboru lub montażu elewacji wentylowanej, to zapraszamy do kontaktu.

mag mar urządzimy cię na lata